Πίνδου Δαβάκη. Ο δρόμος του σχολείου μας.

Τετάρτη 30 Απριλίου 2014 | Επιμέλεια: Ηλία Κρομμύδας

Το σχολείο μας, όπως γνωρίζουμε βρίσκεται στην οδό Πίνδου Δαβάκη στο αριθμό 20 στους Αγ. Αναργύρους. Το όνομα της οδού προκαλεί πολλές φορές απορία στους επισκέπτες του σχολείου. Κάποιοι νομίζουν ότι η οδός είναι στην ουσία δύο διαφορετικοί δρόμοι, η οδός Πίνδου και η οδός Δαβάκη και ότι το σχολείο βρίσκεται στη συμβολή αυτών των οδών. Άλλοι πάλι νομίζουν ότι το όνομα της οδού είναι λάθος. Άλλοι ότι πήρε το όνομα του από τον Πίνδο Δαβάκη. Ας δούμε λοιπόν από που πήρε το όνομα της η οδός του σχολείου μας.

Κατά την ιταλική εισβολή της 28ης Οκτωβρίου 1940 διοικητής του 51ου Συντάγματος Πεζικού και στη συνέχεια του Αποσπάσματος Πίνδου, ήταν ο Κωνσταντίνος Δαβάκης .
Ο Δαβάκης γεννήθηκε στα Κεχριάνικα Λακωνίας το 1897. Σπούδασε στη Σχολή Ευελπίδων και αργότερα στην Ανωτάτη Σχολή Πολέμου της Αθήνας, και στη Γαλλική Σχολή Αρμάτων στο Παρίσι. Έλαβε μέρος στο Α΄ Παγκόσμιο Πόλεμο (μακεδονικό μέτωπο), καθώς και στη Μικρασιατική Εκστρατεία.

Τις πρώτες μέρες της ιταλικής εισβολή του 1940, ο Δαβάκης με ένα απόσπασμα 2.000 ανδρών, αντιμετώπισε με πολύ μεγάλη επιτυχία την 3η Ιταλική Μεραρχία Αλπινιστών ΤΖΟΥΛΙΑ. Σε μια από τις επιχειρήσεις , τραυματίστηκε σοβαρά στο στήθος. Στον αξιωματικό που τον πλησίασε για να τον περιποιηθεί πρόσταξε, μαζεύοντας όσες δυνάμεις τού 'μεναν ακόμα: "Άσε με εμένα, πες με πεθαμένο! Και κοίτα να μη σου πάρουν τις θέσεις! Τράβα!" Στη συνέχεια τον μετέφεραν αναίσθητο με το φορείο στο Επταχώρι. Ο τραυματισμός του, τον ανάγκασε να αποχωρήσει από το μέτωπο.

Τον Δεκέμβριο του 1942, και ενώ ακόμα νοσηλευόταν στην Αθήνα, ο Δαβάκης συνελήφθη ως όμηρος από τις ιταλικές αρχές κατοχής, μαζί με πολλούς διακεκριμένους αξιωματικούς, γιατί θεωρήθηκαν ύποπτοι αντιστασιακής δράσης. Κατά την μεταφορά των συλληφθέντων στην Ιταλία με πλοίο, το πλοίο τορπιλίστηκε και οι επιβαίνοντες πνίγηκαν στα νερά της Αδριατικής τον (Ιανουάριο 1943). Το πτώμα του Δαβάκη περισυνελέγη, αναγνωρίστηκε και ετάφη στον Αυλώνα (Βλόρε) της Αλβανίας. Μεταπολεμικά τα οστά του διακομίστηκαν και ενταφιάστηκαν στην Αθήνα. Ήταν από τις πλέον θρυλικές μορφές του Ελληνοϊταλικού Πολέμου (1940-1941).

Η οδός Πίνδου Δαβάκη λοιπόν, φέρει το επώνυμο του Κωνσταντίνου Δαβάκη συνδεδεμένο με το δικό του πεδίο δόξας, την οροσειρά της Πίνδου, τοποθεσία όπου ουσιαστικά υποχρέωσε τις δυνάμεις του Άξονα στην πρώτη τους ήττα, γεγονός που είχε ιδιαίτερο αντίκτυπο και σημασία για την τελική έκβαση του πολέμου.

Πέραν των Αγίων Αναργύρων, οδός Πίνδου Δαβάκη υπάρχει στον Πειραιά, στην Καλλιθέα, ενώ το επώνυμο του έχει δοθεί τιμητικά σε πολλές οδούς και πλατείες της Αττικής (λ.χ. πλατεία Δαβάκη στην Καλλιθέα), αλλά και στην Ήπειρο και την Μάνη.

el.wikipedia.org
sansimera.gr